Відзначення 80 річниці Карпатської України
У відгомін подій трагедії в Тішні
У Міжгірській ЗОШ І-ІІ ступенів за традицією відзначили 80-у річницю Карпатської України та трагедії в урочищі Тішня , що на околиці Міжгір’я.
Дійство розпочалося молебенем біля Пам’ятного хреста, яке провели священики о.Петро (Савка) та о. Василь (Мандзюк). Після проведення панахиди , яку провів о. Петро, до Хреста поклали квіти голова районної Ради В. Щур, голова райдержадміністрації В. Юрик, заступник голови райдержадміністрації І. Кость, заступник голови райдержадміністрації Г.Вощепинець , селищний голова В. Цімбота. На Пам’ятний хрест був пов’язаний рушник, який вишили учні школи під керівництвом вчителя трудового навчання Матічак І.В.
Під егідою райкому профспілки працівників освіти ( голова Бута О. ) відбувся тенісний турнір серед учителів району , адже С.Д. Фігура був і палким прихильником спорту. Учасники та переможці змагань були нагороджені грамотами та цінними призами , які вручила Бута О. Й. В шкільному музеї П. Скунця перед учнями школи, вчителями та батьками виступив директор школи Шагур М.І., який розповів присутнім про пошукову роботу, яка ведеться в школі та про встановлення нових фактів про трагедію , яка сталася 80 років тому. Саме з його ініціативи із залученням місцевої громадськості, передусім старожилів, зокрема, колишнього директора райцентрівської середньої школи В. І Рубця, М.Ф. Шегди, В.Ю. Мандзюка, М.Ф.Мандзюк , М. Ю. Клевця, Й.Ю.Стецюнич ( на жаль, нині покійні), розпочалася активна пошукова робота. За частих зустрічей з ними в навчальному закладі було встановлено ряд нових фактів і відомостей За дослідженням історії даної події були спростовані окремі факти попередніх версій. Встановлено, що розстріляло було не 5, а 4 чоловік. Федору Григуличу, жителю Чехословаччини, за легкого поранення дивом вдалося втекти і добратися до села Лозянське, де його у зимівці тимчасово , ризикуючи власним життям і життям родини, прихистив В. Ю. Клевець, а відтак допоміг переправився на Пряшівщину . Вписано нові сторінки в історію життя вчителів- січовиків Степана Фігури, Якова Завальницького та Олексія(Марка) Колесника , який в ті роки працював вчителем на присілку Поточина, його серед розстріляних впізнав Шегда М.Ф. , якого навчав О.Колесник, про що через 74 роки він розповів юним краєзнавцям школи. Вдалося встановити досі невідоме прізвище ще одного з розстріляних – Михайла Віньяра. Всі вони були розстріляні в ніч з 18 на 19 березня 1939 року в Тішні мадярськими окупантами як патріоти та борці за незалежність Карпатської України .
Потім учні школи виступили з літературно-музичною композицією « Ми про вас пам’ятаємо, герої-січовики», яка супроводжувалася тематичними слайдами. Пролунали тематичні вірші В.С. Гренджі-Донського, які вправно декламували учні Ченько Марія , Беля Анастасія, Бархатова Ангеліна, Цендра Анастасія, Чабрун Ніколіна, Гричка Іванна, Медулич Олександра , та тематичні пісні, у виконанні Харів Мирослави , Рущак Вікторі, Чабрун Ніколіни,Цар Вероніки. У відгомін на сьогоднішні події випускниця школи Харів Юліанна написала слова пісні «Молюся, Україно», які поклав на музику Юрій Біланинець . Прозвучала вона у виконанні учениць 6-го класу Харів Мирослави та Рущак Вікторії під бурхливі оплески схвильованих глядачів.
Учасники зібрання переглянули тематичну виставку учнівських малюнків, приурочену цій знаменній даті.