смт. Міжгір'я. Міжгірська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів

 

Відзначення 80 річниці Карпатської України

                                        У відгомін подій трагедії в Тішні     

        У    Міжгірській ЗОШ  І-ІІ ступенів  за традицією   відзначили 80-у   річницю  Карпатської України та трагедії в  урочищі Тішня , що на околиці Міжгір’я.

     Дійство розпочалося молебенем біля Пам’ятного хреста, яке провели священики о.Петро  (Савка) та о. Василь  (Мандзюк). Після проведення панахиди , яку провів о. Петро,  до Хреста  поклали квіти   голова   районної  Ради  В. Щур,  голова райдержадміністрації  В. Юрик,  заступник  голови райдержадміністрації  І. Кость,  заступник голови райдержадміністрації     Г.Вощепинець   , селищний голова В. Цімбота. На Пам’ятний хрест був пов’язаний рушник, який вишили учні школи під керівництвом вчителя трудового навчання       Матічак І.В.

     Під егідою райкому профспілки працівників освіти (  голова Бута   О. )   відбувся тенісний  турнір серед учителів району , адже С.Д. Фігура був і палким прихильником спорту. Учасники та переможці  змагань були нагороджені грамотами та цінними призами , які вручила        Бута О. Й.  В шкільному музеї П. Скунця перед учнями школи, вчителями та батьками виступив директор школи Шагур М.І., який розповів присутнім про пошукову роботу, яка ведеться в школі та про встановлення нових фактів про трагедію , яка сталася  80 років тому. Саме з його ініціативи із залученням місцевої громадськості, передусім старожилів, зокрема, колишнього директора  райцентрівської середньої школи В. І Рубця,  М.Ф. Шегди,                 В.Ю. Мандзюка, М.Ф.Мандзюк ,  М. Ю. Клевця, Й.Ю.Стецюнич ( на  жаль,  нині покійні), розпочалася активна пошукова робота. За частих зустрічей з ними в навчальному закладі було  встановлено ряд  нових фактів і відомостей   За дослідженням  історії даної події були спростовані окремі факти попередніх версій. Встановлено, що розстріляло було не 5, а 4 чоловік.  Федору Григуличу, жителю Чехословаччини, за легкого поранення  дивом вдалося  втекти  і добратися до села Лозянське, де  його у зимівці  тимчасово , ризикуючи власним життям і життям  родини, прихистив  В. Ю. Клевець, а відтак  допоміг  переправився на Пряшівщину . Вписано  нові   сторінки  в історію  життя вчителів- січовиків Степана Фігури, Якова Завальницького  та  Олексія(Марка) Колесника , який  в ті роки  працював вчителем на присілку Поточина,  його серед розстріляних впізнав Шегда М.Ф. , якого навчав О.Колесник, про що через 74 роки він розповів юним краєзнавцям школи.  Вдалося встановити досі невідоме прізвище ще одного  з розстріляних – Михайла Віньяра. Всі  вони  були розстріляні в ніч з 18 на 19 березня 1939 року  в  Тішні  мадярськими окупантами як патріоти та борці за незалежність Карпатської України .

          Потім учні школи виступили з літературно-музичною композицією « Ми про вас пам’ятаємо, герої-січовики», яка супроводжувалася тематичними слайдами. Пролунали  тематичні вірші В.С. Гренджі-Донського,  які вправно декламували  учні   Ченько Марія , Беля Анастасія, Бархатова Ангеліна, Цендра Анастасія, Чабрун Ніколіна, Гричка Іванна, Медулич Олександра , та тематичні пісні, у виконанні  Харів Мирослави , Рущак Вікторі, Чабрун Ніколіни,Цар Вероніки.  У відгомін на сьогоднішні події  випускниця школи   Харів  Юліанна  написала  слова пісні «Молюся, Україно», які поклав на музику Юрій Біланинець . Прозвучала вона у виконанні  учениць 6-го класу  Харів Мирослави  та Рущак  Вікторії  під бурхливі оплески   схвильованих глядачів.

  Учасники зібрання переглянули тематичну виставку учнівських малюнків, приурочену цій знаменній даті.